Mai Logo
§§§Ś News Mai SItes Archive TV Listing
HONG KONG, TAIWAN and CHINA - BALLROOM DANCERS' WEBSITE
Events
Results
Dancer's Corner
Directory
Mall
Photo Gallery
Links

British Open Dance Championships
Blackpool Festival 2000

26th May - 2nd June 2000, Winter Gardens, Blackpool, UK

Welcome on Mai's "Blackpool Page" On this page we will publish the results and latest news about the "World First and Foremost Festival of Dancing" - Blackpool Dance Festival.


Formation - Modern

A formation team must consists of minimum six and maximum eight couples.

Place Name
1
Utah Valley State College Modern Formation Team

Back to top


Senior - Modern

(over 35 years of age)
Entries: 176

Place Name Country
1 Hans-Juergen Burger & Ulrike Burger Germany
2 Kevin Millward & Christine Miller England
3 Akira Ito & Hiroko Tokoro Japan
4 Domizio Giovannini & Annisa Baldo Italy
5 Mark Sheldon & Didi von Deck USA
6 Patrizio Paroni & Mana Prosperi Italy

Greater China Couples:

Name Country Round 1
W F T Q
Nie Yong Xiong & Feng Mei Lan China 1 1 1 1
Joe Wong & Anita Wong Hong Kong 3 2 5 2

Back to top


Under 21 - Modern

Youth Latin is the Amateur category for competitors over 16 and under 21 years of age.
Entries: 175

Place Name Country
1 Rosario Guerra & Lia Mullins Ireland
2 Paolo Bosco & Silvia Pitton Italy
3 Warren Boyce & Gemma Brind England
4 Mads Abildtrup & Mike Moltke Germany
5 Paul McCann & Crystal Main England
6 Dmitri Antoshin & Alla Kolobova Russia

Back to top


Amateur - Modern

Entries: 295

Place Name Country
1 Jonathan Crossley & Kylie Jones England
2 Roberto Villa & Michelle Barry England
3 Mirko Gozzoli & Alessia Betti Italy
4 Alessandro Firmo & Michela Cerea Italy
5 Brain Erikson & Marianne Eihilt Denmark
6 Mirko Selli & Marika Selli Italy

Greater China Couples:

Name Country Round 1
W F T Q
Nick Gang Wu & Ellen Shek Hong Kong 3 3 4 5
Wilson Lu & Helena Ko Hong Kong 5 4 5 5

Back to top


Rising Stars - Modern SO01653_1.wmf (864 bytes)

The Rising Star competition is a category for starting professional couples.
Entries: 293

Place Name Country
1 William Pino & Alessandra Bucciarelli Italy
2 Krzysztof Tretowski & Dorota Tretowski Poland
3 Shintarou Yanagibashi & Kumiko Asami Japan
4 Stefan Ossenkop & Pia David Germany
5 Michele Bonsignori & Monica Baldasseroni Italy
6 Raffaele Damin & Nicoletta Zabeo Italy
7 Adam Reeve & Karen Bjork Ireland

In the Fourth Round:

Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4
W F T Q W F T Q W F T Q W F T Q
John Shih & Jennifer Shih Taiwan         9 9 10 10 7 6 6 6 - 1 1 -
Allen Wen & Anne Sun China         7 4 8 7 9 7 3 6 2 4 1 2

In the Third Round:

Name Country Round 1 Round 2 Round 3
W F T Q W F T Q W F T Q
Alan Cheng & Ingrid Cheng Taiwan 8 8 7 8 5 5 5 7 1 - 3 -
Tony Hsu & Betty Hsu Taiwan 7 7 8 8 8 7 9 8 2 1 1 1
Alex Hou & Melody Hou Taiwan 8 7 6 7 6 7 9 5 3 3 5 6
Anthony Lan & Debbie Lan Taiwan 6 7 5 7 5 5 6 6 1 3 4 2
Sammy Liu & Jane Liu Taiwan 7 6 6 9 9 9 5 8 3 5 2 4
Zhao Lin Green Li & Xiao Yuan Rose Li China 9 7 6 9 5 6 8 7 5 4 4 4

In the Second Round:

Name Country Round 1 Round 2
W F T Q W F T Q
Mark Chang & Joanne Sun Taiwan 7 6 7 8 4 2 3 4
Bin Ben Feng & Sky Yan Feng Cai Hong Kong 7 7 8 9 3 3 3 1
Wang Su Gun & Li Ya Li China 8 7 6 7 3 2 4 4
Hong Chao & Li Li China 6 8 8 5 2 4 4 3
Ju Xiao Feng & Li Qi Ying China 7 7 4 6 4 3 - 3
Denny Wang & Dana Shen Taiwan 8 8 6 8 5 1 6 6

In the First Round:

Name Country Round 1
W F T Q
Hua-Dong Wang & Yan Zhang China 3 2 3 -
Michael Gao & Cathy Lin China 1 2 1 -
Xinyu Wang & Yun Qin China 5 2 8 3
Eric Shih & Sunny Shih Taiwan 4 2 4 5
Siu Mo Wong & Suet-Ling Liu Hong Kong - 2 2 4
Dicky Chan & Christine Tam Hong Kong 3 1 3 3

 

Back to top


Professional - Modern
Entries: 297

Place Name Country
1 Luca Baricchi and Loraine Baricchi England
2 Augusto Schiavo and Caterina Arzenton Italy
3 Christopher Hawkins and Hazel Newberry England
4 Massimo Giorgianni and Alessia Manfredini Italy
5 Fabio Selmi and Simona Fancello Italy
5 Timothy Howson and Joanne Bolton England
7 William Pino and Alessandra Bucciarelli Italy
7 Alan Shingler & Donna Shingler England

Click here for more details

In Third Round:

Name Country Round 1 Round 2 Round 3
W F T Q W F T Q W F T Q
John Shih & Jennifer Shih Taiwan 10 11 11 8 10 7 11 11 - 1 1 -
Zhao Lin Green Li & XiaoYuan Rose Li China 9 9 9 11 8 8 8 7 1 - 1 1
Anthony Lan & Debbie Len Taiwan 9 8 8 10 7 6 7 6 - - 1 -
Allen Wen & Anne Sun China 11 9 10 11 11 7 9 7 2 3 1 -
Denny Wang & Dana Shen Taiwan 9 5 9 10 6 7 7 8 3 2 1 4
Alex Hou & Melody Hou Taiwan 11 10 9 8 8 7 7 8 2 - 3 2
Sammy Liu & Jane Liu Taiwan 10 9 11 11 6 6 3 7 - - 1 1

In Second Round:

Name Country Round 1 Round 2
W F T Q W F T Q
Alan Cheng & Ingrid Cheng Taiwan 10 8 8 9 2 4 4 3
Mark Chang & Joanne Sun Taiwan 6 10 6 10 2 - 3 2
Tony Hsu & Betty Hsu Taiwan 10 10 9 7 4 3 2 3
Hong Chao & Li Li China 7 8 7 5 1 1 2 1
Wang Su Gun & Li Ya Li China 9 7 9 6 2 3 3 3

Greater China Couples:
Name Country Round 1
W F T Q
Xiao Zhong Xia & Wea Zhen Liu China 3 1 2 3
Hua-Dong Wang & Yan Zhang China 2 3 3 5
Bin Ben Feng & Sky Yan Feng Cai Hong Kong 6 4 4 -
Xinyu Wang & Yun Qin China 5 4 5 4
Eric Shih & Sunny Shih Taiwan 4 3 4 5
Ju Xiao Feng & Li Qi Ying China 6 5 2 3
Siu-Mo Wong & Suet-Ling Liu Hong Kong - - 1 1
Dicky Chan & Christine Tam Hong Kong 3 1 1 1

Back to top


Formation - Latin

A formation team must consists of minimum six and maximum eight couples.
7 Teams.

Place Name Trainer
1 South of England Latin Team Lesley Dodd and Michael Stylianos
2 Idaho Dancesport Academy Latin Team Shawn Fisher
3 Utah Valley State College Latin Team Scott Asbell
4 TDE Manchester Formation Team Darren Hulme

Back to top


Senior - Latin

(over 35 years of age - Both Lady and Gentleman)
Entries: 78

Place Name Country
1 Alan Newman & Ginny Newman England
2 Petr Bartunek & Eva Bartunkova Czech Republic
3 Miquel Alonso & Eva Angues Spain
4 Jari Huusko & Mirjami Hartikainen Finland
5 Ullrich Sommer & Carmen Sommer Germany
6 Maurizio Delle Fratte & Carla Federici Italy
7 Paul Johnson & Caroline Johnson England

Back to top


Under 21 - Latin

Amateur category for competitors over 16 and under 21 years of age.
Entries: 238

Place Name Country
1 Paul Hurley & Lisa Bellinger England
2 Benedetto Ferruggia & Claudia Buldini Italy
3 Joshua Keefe & Daniella Miller Australia
4 Genya Mazo & Giselle Peacock USA
5 Martino Zanibelatto & Elisa Nasato Italy
6 Marat Gimaev & Alina Bassiouk Russia

In the Second Round:

Name Country Round 1 Round 2
C S R P C S R P
Jin Zhang & Wen-Qing Luo China 6 7 7 9 6 5 3 4

Back to top


Amateur - Latin
Entries: 292

Place Name Country
1 Slavik Kryklyvyy & Joanna Leunis Belgium
2 Andrej Skufca & Katarina Venturini Slovenia
3 Michael Torres & Sabine Kramski Germany
4 Dmitri Timokhine & Anna Bezikova Russia
5 Franco Formica & Oksana Nikiforova Germany
6 Riccardo Cocchi & Joanne Wilkinson Italy

In Second Qualifying Round:

Name Country Round 1 Round 2
C S R P C S R P
Alan & Irene Young Hong Kong 5 9 6 9 - 2 1 3
Danny Tsai & Jenny Chu Taiwan 7 6 8 8 3 3 2 2

Greater China Couples:

Name Country Round 1
C S R P
Ken Tsui & May Hau Hong Kong 7 8 5 5

Back to top


Rising Stars - LatinSO01653_1.wmf (864 bytes)

The Rising Star competition is a category for starting professional couples.

Entries: 235

Place Name Country
1 Jussi Vaananen & Katja Koukkula Finland
2 Sergey Ryupin & Elen Khvorova Russia
3 Brendan Cole & Camilla Dallerup New Zealand
4 Akiji Minegishi & Kyoko Miwa Japan
5

Andrew Phillips & Annette Nicole

USA
6 Agustin Egurrola & Joanna Szokalska Poland

In the Third Round:

Name Country Round 1 Round 2 Round 3
C S R P C S R P C S R P
Denny Wang & Dana Shen Taiwan         6 8 6 7 4 4 6 5
Alex Hou & Melody Hou Taiwan 9 8 7 9 4 3 8 8 5 6 3 5

In the Second Round:

Name Country Round 1 Round 2
C S R P C S R P
Fang Jun & Chen Zhao China 4 7 7 7 3 3 5 3
Guo-Qi Yu & Lei-Li Luo China 7 8 6 8 2 3 2 4
Bing Cheng & Li-Jia Qu China 6 7 5 6 3 3 2 4
Jun Ma & Rui Huang China         5 6 6 4
Siyuan Liang & Zhuoni Zhang China 7 8 5 6 3 6 3 8
Jiang Luan & Ru Zhang China 6 7 4 8 5 3 2 2
Ru Bao & Zhang Zhau China 6 6 8 8 2 4 7 1

In the First Round:

Name Country Round 1
C S R P
Li Ming & Yu Fang Ming China 1 5 6 4
Alan Cheng & Ingrid Cheng Taiwan 4 3 6 6
Michael Gao & Cathy Lin China 4 - 4 4
Yin Wei Dong & Long Wei Man China 4 4 3 6
Xiaolei Ma & Huifeng Wang China 3 2 1 1
Alan Li & May Li Hong Kong 6 3 3 6
Rolex Lo & Linda Luk Hong Kong 3 3 - 2

Back to top


Professional - Latin
Entries: 275

Place Name Country
1 Bryan Watson & Carmen Germany
2 Jukka Haapalainen & Sirpa Suutari Finland
3 Paul Killick & Hanna Karttunen England
4 Allan Tornsberg & Serena Lecca-Danza Italy
5 Louis Van Amstel & Karyna Smirnoff USA
6 Ralph Mueller & Olga Mueller-Omeltchenko Germany
7 Matthew Cutler & Nicole Cutler England

Click here for more details

In the Third Round:

Name Country Round 1 Round 2 Round 3
C S R P J C S R P J C S R P J
Danny Wang & Dana Shen Taiwan 5 11 7 9 6 5 7 5 7 5 - 1 1 1 1
Jun Ma & Rui Huang China           7 5 5 5 6 2 2 1 3 3
Yin Wei Dong & Long Wei Min China 8 9 8 11 11 5 6 6 6 6 1 2 3 1 4

In the Second Round:

Name Country Round 1 Round 2
C S R P J C S R P J
Alan Cheng & Ingrid Cheng Taiwan 3 9 7 6 9 2 1 1 2 1
Guo-Qi Yu & Lei-Li Luo China 10 6 7 10 7 1 3 1 4 4
Alex Hou & Melody Hou Taiwan 7 9 9 10 9 2 5 3 5 3
Ru Bao & Zheng Zhu China 5 7 7 5 9 5 1 5 5 3

In the First Round:

Name Country Round 1
C S R P J
Alan Li & May Li Hong Kong 5 5 5 3 6
Jiang Luan & Ru Zhang China 8 8 5 5 6
Xiaolei Ma & Huifeng Wang China 3 4 1 - 1
Bing Cheng & La-Jia Qu China 8 4 6 5 7
Rolex Lo & Linda Luk Hong Kong 3 - 1 1 4
Fang Jun & Chen Zhao China 6 4 5 6 6
Siyuan Liang & Zhuoni Zhang China 4 7 4 5 5
Li Ming & Yu Fang Ming China 4 6 4 4 6

Back to top


Professional Exhibition

This is an invitation only event.
Entries: 7

Place Name Country
1 David Howland and Vivienne Ramsey USA
2 Edward Kottmeyer and Celia Mullen USA
3 Tatsuro Otake and Takako Suzuki Japan
4 Victor and Catherine da Silva South Africa
5 Billy Fajardo and Katie Marlow USA
6 Richard Croteau and Maria Zee USA
7 Jerry and Virginia Lenoir USA

Back to top


Professional Team Match

Place Country Captain Modern Latin
1 Great Britain Robin Short Luca & Loraine Baricchi
Andrew Sinkinson & Charlotte Jorgensen
Paul Killick & Hanna Kartunen
Goran & Nicola Nordin
2 Italy Gianni Nicoli Augusto Schiavo & Caterina Arzenton
Massimo Giorgianni & Alessia Manfredini
Allan Tornsberg & Serena Lecca-Danza
Giacomo Steccaglia & Melissa Dexter
3 Germany Gerd Weissenberg Heiko Kleibrink & Giselle Keppel
Thomas Furmeyer & Tanja Beinhauer
Bryan Watson & Carmen
Ralf Muller & Olga Muller-Omeltchenko
4 USA Rufus Dustin JohnathanWilkins & Katusha Demidova
Igor & Irina Suvarov
Bill Sparks & Kimberley Mitchell
Gary & Diana McDonald

Back to top


[ News ] [ Events ] [ Results ] [ Dancers' Corner ] [ Directory ] [ Mall ]
[ Photos ][ TV ] [ Sites at MAI ] [ Archive ] [ Links ]

Entire Site Copyright ©2001 M.A.I. Enterprise Limited. All Rights Reserved.
Designed and Maintained by M.A.I. Enterprise Limited